home - to The Greyhound-Database
Home  |  Dog-Search  |  Dogs ID  |  Races  |  Race Cards  |  Coursing  |  Tracks  |  Statistic  |  Testmating  |  Kennels  
 
Facebook
Login  |    |  add_race  |  add_coursing  |  add_dog  |  Membership  |  Advertising  |  Ask the Vet    Help  print pedigree      
TV  |  Active-Sires  |  Sire-Pages  |  Which Sire?  |  Classifieds  |  Auctions  |  Photos  |  Videos  |  Library  |  Adoption  |  Forum  |  About_us  |  Site Usage

X

Recent Matings are now added to the Classifieds

Here you can announce the sire and dam and birthdate of your future champions, view a test mating and if you are a Gold, Silver or Bronze member your name and email address will be displayed automatically.



Please make sure your email address is up to date on Greyhound-Data as this is what will be shown in the contact details.

Please click YES to add your bitches recent mating.

Welcome to the Greyhound Knowledge Forum

   

The Greyhound-Data Forum has been created to act as a platform for greyhound enthusiasts to share information on this magnificent animal called a greyhound.

Greyhound-Data reserve the right to remove any post that is off topic, advertisements or opinions they consider to be offensive.

Please read the forum usage manual please note:

If you answer then please try to stay on topic. It's absolutely okay to answer in a broader scope but don't hijack posts by switching to something off topic.

In case you see an insulting post: DO NOT REPLY TO IT!
Use the report button to inform the moderators so that we can delete it.

Read more...

All TopicsFor SaleGD-WebsiteBreedingHealthRacingCoursingRetirementBettingTalkLogin to post
This is the place for friends of the traditional hare coursing.

ENNIS & CLARECASTLE C.C. SAT/SUN 7th/8th DEC 2019

Raymond Hadden
Norway
(Verified User)
Posts 4028
Dogs 0 / Races 0

02 Dec 2019 21:57


 (0)
 (0)


ENNIS & CLARECASTLE C.C. SAT/SUN 7th/8th DEC 2019

Start 11.30am both days.

Saturday:
Start with Oaks TS. Once through Oaks TS, Derby TS & All Age Cup.

Sunday:
Start with Working Members Stake and complete card.

DERBY TRIAL STAKE

Reserves: DRUMTULLA SANJON : LOCHINVER

1 : CLONMORE JAMES Newinn Wonder ex Grading Treasure
2 : MICKGAR Skellig Shane ex Volga Empress

3 : HERES FINN Adios Alonso ex Simtam
4 : SHYAN CAPE DOBBS Newinn Wonder ex Mulboy Emma

5 : CYRUS THE GREAT Adios Alonso ex Stop That Ger
6 : OUR BOY GRINGO Newinn Wonder ex Specific Date

7 : FIVE BANDS Mafi Magic ex Rock The Boat
8 : KERRYCLARE BLADE Blades Of Hope ex Daydream Lady

9 : LIE LA LIE Timber House ex Wallace Court
10 : BALLYMORE ALFA Drive On Smokey ex Needham Pine

11 : NO ONEIN CHARGE Blades Of Hope ex Gowayoudat
12 : STRAIGHT HOP Timber House ex Laughing Lady

13 : JERU DAN Newinn Wonder ex Tanyard Rena
14 : SWAN RIVER Blades Of Hope ex Coshair Pallas

15 : LODGE LANE Mulboy King ex White Sash Molly
16 : HESALLTALK March Is On ex Joint Account

*********************************************

OAKS TRIAL STAKE

Reserves: STREAM LADY : BAKERS RION

1 : FLYER HICCUP Timber House ex Blazing Excel
2 : PARADISE GEORGIA Drive On Smokey ex Paradise Taylor

3 : COLOSSAL DELIGHT Newinn Wonder ex Floating Cove
4 : COOLAVANNY CHICK Droopys Sydney ex Toms Delight

5 : DANAGHERS JOY Tullamoy Master ex Danaghers Mumble
6 : KNOCKDRUM SANDY Timber House ex Donegal Gold

7 : CHEERFUL GIVER Drive On Smokey ex Needham Pine
8 : LER LAND GRABBER Missouri Rock ex Aflyerfrominagh

9 : FISHERMANS ANGEL Blades Of Hope ex Amys Angel
10 : ITS ACADEMIC Adios Alonso ex Mixed Marriage

11 : KILWEST JUDY Blades Of Hope ex Bower Judy
12 : INITIAL GOLD Newinn Wonder ex Tallandhandsome

13 : BUDGET BREAKER Adios Alonso ex Minorcas Flyer
14 : LISMADINE HOPE Blades Of Hope ex Coshair Pallas

15 : LISSATOUK BROSNA Blades Of Hope ex Isabelles Charm
16 : WINDFARM LASS Newinn Wonder ex Breska Lantern

*********************************************

ALL AGE HJ MURPHY & RYAN STAKE

Reserves: OPTIMISTIC JACK : DA MOONSHINER : HAULIES MAC

1 : FARMERS DOLE Coolavanny Bingo ex Wise Lady
2 : KERRY TRUMP Blades Of Hope ex Kilcummin Lady

3 : HOMESTEAD JUDGE Vale View Flyer ex Take The Turn
4 : ITSTHEONLYWAY Newinn Wonder ex Moat Matilda

5 : JERU ASH Ashmore View ex Jeru Melody
6 : CRESTOFAWAVE Central City ex Loyal Leader

7 : BIG HERO Blades Of Hope ex Big Tilly
8 : NO BREAD ROLLS Newinn Wonder ex Jamaica Jenny

9 : POET PRINCE Mafi Magic ex Silent Belle
10 : GIBMAHS DREAM March Is On ex Amys Jackpot

11 : HOLLYHILL TERESA Adios Alonso ex Deirin Kerry
12 : BILLISTOWN ALICE Coolavanny Bingo ex Billistown Ross

13 : SOME COLLEEN Timber House ex Blue Abella
14 : BURNPARK MARILYN Tullamoy Master ex Burnpark Grainne

15 : GAISCE BUI Newinn Wonder ex Gaisce Mor
16 : COBRA ANGEL Bexhill Eoin ex Annual Time

*********************************************

WORKING MEMBERS STAKE

Reserve: FEAGHS FANCY

1 : BOHERNA KING Tyrur Big Mike ex Rockburst Liz
2 : CRAGMOHER BANDIT Skywalker Puma ex Clounamon Diva

3 : MINE CEOL Skywalker Puma ex Sawdust Cafe
4 : NEWHALL TORPEDO Laughil Blake ex Tobar Na Maithir

5 : KILWEST LUCKY Kinloch Brae ex Kilgreel
6 : COLOSSAL ECHO Blades Of Hope ex Fire Height Una

7 : CLEVER ME Kinloch Brae ex Nikitas Tune
8 : ROGERS AMBITION Crafty Gonzalo ex Glowing Ambition

*********************************************


Raymond Hadden
Norway
(Verified User)
Posts 4028
Dogs 0 / Races 0

07 Dec 2019 16:27


 (0)
 (0)


ENNIS & CLARECASTLE C.C. SAT/SUN 7th/8th DEC 2019

FIRST DAY SATURDAY

DERBY TRIAL STAKE

QTR FINAL

1 : CLONMORE JAMES Newinn Wonder ex Grading Treasure
4 : SHYAN CAPE DOBBS Newinn Wonder ex Mulboy Emma

5 : CYRUS THE GREAT Adios Alonso ex Stop That Ger
7 : FIVE BANDS Mafi Magic ex Rock The Boat

10 : BALLYMORE ALFA Drive On Smokey ex Needham Pine
11 : NO ONEIN CHARGE Blades Of Hope ex Gowayoudat

13 : JERU DAN Newinn Wonder ex Tanyard Rena
16 : HESALLTALK March Is On ex Joint Account

*********************************************

OAKS TRIAL STAKE

QTR FINAL

2 : PARADISE GEORGIA Drive On Smokey ex Paradise Taylor
4 : COOLAVANNY CHICK Droopys Sydney ex Toms Delight

6 : KNOCKDRUM SANDY Timber House ex Donegal Gold
8 : LER LAND GRABBER Missouri Rock ex Aflyerfrominagh

10 : ITS ACADEMIC Adios Alonso ex Mixed Marriage
12 : INITIAL GOLD Newinn Wonder ex Tallandhandsome

13 : BUDGET BREAKER Adios Alonso ex Minorcas Flyer
16 : WINDFARM LASS Newinn Wonder ex Breska Lantern

*********************************************

ALL AGE HJ MURPHY & RYAN STAKE

QTR FINAL

1 : FARMERS DOLE Coolavanny Bingo ex Wise Lady
3 : HOMESTEAD JUDGE Vale View Flyer ex Take The Turn

5 : JERU ASH Ashmore View ex Jeru Melody
7 : BIG HERO Blades Of Hope ex Big Tilly

9 : POET PRINCE Mafi Magic ex Silent Belle
11 : HOLLYHILL TERESA Adios Alonso ex Deirin Kerry

RES (B) DA MOONSHINER Vale View Flyer /ex Call Her Dresden
16 : COBRA ANGEL Bexhill Eoin ex Annual Time

*********************************************


Raymond Hadden
Norway
(Verified User)
Posts 4028
Dogs 0 / Races 0

08 Dec 2019 13:55


 (0)
 (0)


ENNIS & CLARECASTLE C.C. SAT/SUN 7th/8th DEC 2019

FINALS DAY SUNDAY

DERBY TRIAL STAKE

QTR FINAL

1 : CLONMORE JAMES Newinn Wonder ex Grading Treasure
4 : SHYAN CAPE DOBBS Newinn Wonder ex Mulboy Emma

5 : CYRUS THE GREAT Adios Alonso ex Stop That Ger
7 : FIVE BANDS Mafi Magic ex Rock The Boat

10 : BALLYMORE ALFA Drive On Smokey ex Needham Pine
11 : NO ONEIN CHARGE Blades Of Hope ex Gowayoudat

13 : JERU DAN Newinn Wonder ex Tanyard Rena
16 : HESALLTALK March Is On ex Joint Account

SEMI FINAL

1 : CLONMORE JAMES Newinn Wonder ex Grading Treasure
5 : CYRUS THE GREAT Adios Alonso ex Stop That Ger

11 : NO ONEIN CHARGE Blades Of Hope ex Gowayoudat
13 : JERU DAN Newinn Wonder ex Tanyard Rena

FINAL

5 : CYRUS THE GREAT Adios Alonso ex Stop That Ger
13 : JERU DAN Newinn Wonder ex Tanyard Rena

WINNER
13 : JERU DAN Newinn Wonder ex Tanyard Rena

RUNNER UP
5 : CYRUS THE GREAT Adios Alonso ex Stop That Ger

*********************************************

OAKS TRIAL STAKE

QTR FINAL

2 : PARADISE GEORGIA Drive On Smokey ex Paradise Taylor
4 : COOLAVANNY CHICK Droopys Sydney ex Toms Delight

6 : KNOCKDRUM SANDY Timber House ex Donegal Gold
8 : LER LAND GRABBER Missouri Rock ex Aflyerfrominagh

10 : ITS ACADEMIC Adios Alonso ex Mixed Marriage
12 : INITIAL GOLD Newinn Wonder ex Tallandhandsome

13 : BUDGET BREAKER Adios Alonso ex Minorcas Flyer
16 : WINDFARM LASS Newinn Wonder ex Breska Lantern

SEMI FINAL

2 : PARADISE GEORGIA Drive On Smokey ex Paradise Taylor
6 : KNOCKDRUM SANDY Timber House ex Donegal Gold

12 : INITIAL GOLD Newinn Wonder ex Tallandhandsome
13 : BUDGET BREAKER Adios Alonso ex Minorcas Flyer

FINAL

2 : PARADISE GEORGIA Drive On Smokey ex Paradise Taylor
12 : INITIAL GOLD Newinn Wonder ex Tallandhandsome

WINNER
2 : PARADISE GEORGIA Drive On Smokey ex Paradise Taylor

RUNNER UP
12 : INITIAL GOLD Newinn Wonder ex Tallandhandsome

*********************************************

ALL AGE HJ MURPHY & RYAN STAKE

QTR FINAL

1 : FARMERS DOLE Coolavanny Bingo ex Wise Lady
3 : HOMESTEAD JUDGE Vale View Flyer ex Take The Turn

5 : JERU ASH Ashmore View ex Jeru Melody
7 : BIG HERO Blades Of Hope ex Big Tilly

9 : POET PRINCE Mafi Magic ex Silent Belle
11 : HOLLYHILL TERESA Adios Alonso ex Deirin Kerry

RES (B) DA MOONSHINER Vale View Flyer /ex Call Her Dresden
16 : COBRA ANGEL Bexhill Eoin ex Annual Time

SEMI FINAL

1 : FARMERS DOLE Coolavanny Bingo ex Wise Lady
5 : JERU ASH Ashmore View ex Jeru Melody

11 : HOLLYHILL TERESA Adios Alonso ex Deirin Kerry
16 : COBRA ANGEL Bexhill Eoin ex Annual Time

FINAL

1 : FARMERS DOLE Coolavanny Bingo ex Wise Lady
16 : COBRA ANGEL Bexhill Eoin ex Annual Time

WINNER
1 : FARMERS DOLE Coolavanny Bingo ex Wise Lady

RUNNER UP
16 : COBRA ANGEL Bexhill Eoin ex Annual Time

*********************************************

WORKING MEMBERS STAKE

Reserve: FEAGHS FANCY

1 : BOHERNA KING Tyrur Big Mike ex Rockburst Liz
2 : CRAGMOHER BANDIT Skywalker Puma ex Clounamon Diva

3 : MINE CEOL Skywalker Puma ex Sawdust Cafe
4 : NEWHALL TORPEDO Laughil Blake ex Tobar Na Maithir

5 : KILWEST LUCKY Kinloch Brae ex Kilgreel
6 : COLOSSAL ECHO Blades Of Hope ex Fire Height Una

7 : CLEVER ME Kinloch Brae ex Nikitas Tune
8 : ROGERS AMBITION Crafty Gonzalo ex Glowing Ambition

SEMI FINAL

1 : BOHERNA KING Tyrur Big Mike ex Rockburst Liz
4 : NEWHALL TORPEDO Laughil Blake ex Tobar Na Maithir

6 : COLOSSAL ECHO Blades Of Hope ex Fire Height Una
8 : ROGERS AMBITION Crafty Gonzalo ex Glowing Ambition

FINAL

1 : BOHERNA KING Tyrur Big Mike ex Rockburst Liz
6 : COLOSSAL ECHO Blades Of Hope ex Fire Height Una

WINNER
1 : BOHERNA KING Tyrur Big Mike ex Rockburst Liz

RUNNER UP
6 : COLOSSAL ECHO Blades Of Hope ex Fire Height Una

*********************************************

posts 3