home - to The Greyhound-Database
Home  |  Dog-Search  |  Dogs ID  |  Races  |  Race Cards  |  Coursing  |  Tracks  |  Statistic  |  Testmating  |  Kennels  
 
Facebook
Login  |    |  add_race  |  add_coursing  |  add_dog  |  Membership  |  Advertising  |  Ask the Vet    Help  print pedigree      
TV  |  Active-Sires  |  Sire-Pages  |  Which Sire?  |  Classifieds  |  Auctions  |  Photos  |  Videos  |  Library  |  Adoption  |  Forum  |  About_us  |  Site Usage

Welcome to the Greyhound Knowledge Forum

   

The Greyhound-Data Forum has been created to act as a platform for greyhound enthusiasts to share information on this magnificent animal called a greyhound.

Greyhound-Data reserve the right to remove any post that is off topic, advertisements or opinions they consider to be offensive.

Please read the forum usage manual please note:

If you answer then please try to stay on topic. It's absolutely okay to answer in a broader scope but don't hijack posts by switching to something off topic.

In case you see an insulting post: DO NOT REPLY TO IT!
Use the report button to inform the moderators so that we can delete it.

Read more...

All TopicsFor SaleGD-WebsiteBreedingHealthRacingCoursingRetirementBettingTalkLogin to post
This is the place for friends of the traditional hare coursing.

GLIN C.C. SAT/SUN 14th/15th DEC 2019

Raymond Hadden
Norway
(Verified User)
Posts 3943
Dogs 0 / Races 0

09 Dec 2019 18:31


 (1)
 (0)


GLIN C.C. SAT/SUN 14th/15th DEC 2019

Start 11.30am on Saturday & 12 noon on Sunday.

Saturday:
Twice through Derby TS. Once through Oaks TS (before interval)
and once through Desmond Cup (immediately after interval).

Sunday:
Start with Glin Derby, Glin Oaks and complete card.

DERBY TRIAL STAKE

Reserves: CRASH OUT : ABBEYDORNEY HERO : CONFIDENT ALONSO : COURCEAN STAGE

1 : DANNOS VALES Newinn Wonder ex Millabbey Leah
2 : LIGHT RAZOR Razor Ashmore ex Bright Emma

3 : WOODPARK SAVIOUR Adios Alonso ex Duarigle Magic
4 : FOXHOLLOW ADIOS Adios Alonso ex Somelittlething

5 : KYLE CURLEW Kyle Basil ex Blades Of Joy
6 : CLASH MILLER Newinn Wonder ex Moat Hannah

7 : BARRACK THOR Newinn Wonder ex Barrack Millie
8 : INTRINSIC CASTLE Newinn Wonder ex Castlelawn Sally

9 : HANDSOME ROSIE Blades Of Hope ex Somelittlelady
10 : WINDFARM BLADE Timber House ex Windfarm Ivy

11 : SENAN SWANKY Blades Of Hope ex Swanky Lucky
12 : KILLAHAS HOPE Newinn Wonder ex Careful Holly

13 : SANDOR CLEGANE Howdododo ex Rendina
14 : DA POSER Adios Alonso ex Duarigle Magic

15 : WHEREEAGLESDARE Newinn Wonder ex Adios Belle
16 : DIVAS ALONSO Adios Alonso ex Shes Our Diva

17 : COLINA TEDDY Blades Of Hope ex Coshair Pallas
18 : DROOPYS OX Blades Of Hope ex Droopys Town

19 : GALBALLY SAILOR Timber House ex Cullane Ellen
20 : SOCIAL WONDER Newinn Wonder ex Chubbys Casanova

21 : FLOATING RONALDO Newinn Wonder ex Floating Cove
22 : CAMALUS Newinn Wonder ex Downton Minnie

23 : SCATTERY COVE Newinn Wonder ex Floating Cove
24 : BANBA THE BEAR Newinn Wonder ex Banba Be Lucky

25 : RISK AND ROLL Howdododo ex Staceys My Girl
26 : BIDING MY TIME Newinn Wonder ex Isnt She Lovely

27 : CARRIGMORE DECOY Foot Solution ex Cumulus Nimbus
28 : MOANTEEN TIMBER Timber House ex Cree Mor

29 : CAHERLEVOY MESSI Newinn Wonder ex Specific Date
30 : KYLEVAROON KIWI Newinn Wonder ex Killacolla Kiwi

31 : SAMS TWIN Newinn Wonder ex Southern Story
32 : MURHUR HOUSE Timber House ex Blazing Excel

*********************************************

OAKS TRIAL STAKE

Reserves: CARMAC MYSTERY : ROLLING MIST

1 : GO TO WAR Judiligence ex Call Me Kerry
2 : SWANKY ENABLE Blades Of Hope ex Swanky Lucky

3 : SPECIAL LADY Adios Alonso ex Snap And Chat
4 : TINY WONDER Newinn Wonder ex Millabbey Leah

5 : LAUGHING MISSY Timber House ex Laughing Lady
6 : HOPE ALIVE Blades Of Hope ex Live At Two

7 : SPRING WATCH Adios Alonso ex Winter Watch
8 : TORPEDO TIME Portane Ash ex Oilean Smile

9 : FLOATING SKYE Newinn Wonder ex Floating Cove
10 : DURANGO WONDER Newinn Wonder ex Tallandhandsome

11 : GADGET DREAM Bexhill Eoin ex Gadget Girl
12 : ABBEYGLEN KIWI Newinn Wonder ex Killacolla Kiwi

13 : CREEVAGH COVE Newinn Wonder ex Floating Cove
14 : CRAFTY NESPRESSO Crafty Gonzalo ex Crafty Castano

15 : MICSAREOFF Blades Of Hope ex Float Alone
16 : SPLENDOURANDFAME Adios Alonso ex Graceandglamour

*********************************************

ALL AGE DESMOND CUP STAKE

Reserves: ROLL OVER ROVER : NICKIES LINK

1 : COOLARD KING Mulboy King ex Hue And Cry
2 : BLACKPOOL FLYER Vale View Flyer ex Southern Story

3 : BUSINESS WONDER Newinn Wonder ex Hi Five Yankee
4 : ITSTHEONLYWAY Newinn Wonder ex Moat Matilda

5 : CLEVER JACK Adios Alonso ex Late Drama
6 : BRAKE AND CLUTCH Adios Alonso ex Late Drama

7 : HUNTINGTOWN Adios Alonso ex Bexhill Mandy
8 : KILLACOLLA FIONN Coolavanny Bingo ex Killacolla Spice

9 : GUTS AND GLORY Razor Ashmore ex Upup And Away
10 : SHANAVULIN TATO Adios Alonso ex Shanavulin Hazel

11 : GLIN SYN BOND Vale View Flyer ex Drumcrow Beca
12 : MULBOY BHUNA Kyle Basil ex Mulboy Emma

13 : BARRACK PA Adios Alonso ex Barrack Eile
14 : RETURN TICKET Newinn Wonder ex Moat Matilda

15 : KARASOVA Mafi Magic ex Ballymac Adelpha
16 : CRAFTY PERFECTO Crafty Gonzalo ex Drumcrow Adele

*********************************************

GLIN LOCAL DERBY

1 : BEXHILL FLARE Adios Alonso ex Winter Watch
2 : MAYOR HUMDINGER Timber House ex Needham Girl

3 : MARCH SEVENTEEN Skywalker Puma ex Skywalker Alice
4 : SOLID DAVE Timber House ex Turn The Tide

5 : DOOMORE DINOSAUR Adios Alonso ex Winter Watch
6 : STEADY EDDIE Tullymurry Act ex Hey Biddie

7 : A NOBLE TOM Timber House ex Blazing Excel
8 : SOLID SALAH Laughil Blake ex Illusion Dream

*********************************************

GLIN LOCAL OAKS

1 : COLLANELLA Blades Of Hope ex Go Babe
2 : GLIN SYN WINTER Vale View Flyer ex Winter Hillside

3 : SOLID MILLIE Droopys Jet ex Kilara Alice
4 : BEXHILL LOU Adios Alonso ex Trillainminella

5 : SOLID JULIE Timber House ex Turn The Tide

*********************************************


Raymond Hadden
Norway
(Verified User)
Posts 3943
Dogs 0 / Races 0

14 Dec 2019 15:08


 (0)
 (0)


GLIN C.C. SAT/SUN 14th/15th DEC 2019

FIRST DAY SATURDAY

DERBY TRIAL STAKE

SECOND ROUND

1 : DANNOS VALES Newinn Wonder ex Millabbey Leah
4 : FOXHOLLOW ADIOS Adios Alonso ex Somelittlething

6 : CLASH MILLER Newinn Wonder ex Moat Hannah
8 : INTRINSIC CASTLE Newinn Wonder ex Castlelawn Sally

10 : WINDFARM BLADE Timber House ex Windfarm Ivy
11 : SENAN SWANKY Blades Of Hope ex Swanky Lucky

13 : SANDOR CLEGANE Howdododo ex Rendina
16 : DIVAS ALONSO Adios Alonso ex Shes Our Diva

17 : COLINA TEDDY Blades Of Hope ex Coshair Pallas
19 : GALBALLY SAILOR Timber House ex Cullane Ellen

21 : FLOATING RONALDO Newinn Wonder ex Floating Cove
23 : SCATTERY COVE Newinn Wonder ex Floating Cove

25 : RISK AND ROLL Howdododo ex Staceys My Girl
28 : MOANTEEN TIMBER Timber House ex Cree Mor

29 : CAHERLEVOY MESSI Newinn Wonder ex Specific Date
31 : SAMS TWIN Newinn Wonder ex Southern Story

QTR FINAL

4 : FOXHOLLOW ADIOS Adios Alonso ex Somelittlething
8 : INTRINSIC CASTLE Newinn Wonder ex Castlelawn Sally

10 : WINDFARM BLADE Timber House ex Windfarm Ivy
13 : SANDOR CLEGANE Howdododo ex Rendina

17 : COLINA TEDDY Blades Of Hope ex Coshair Pallas
21 : FLOATING RONALDO Newinn Wonder ex Floating Cove

28 : MOANTEEN TIMBER Timber House ex Cree Mor
31 : SAMS TWIN Newinn Wonder ex Southern Story

*********************************************

OAKS TRIAL STAKE

QTR FINAL

1 : GO TO WAR Judiligence ex Call Me Kerry
3 : RES (A) CARMAC MYSTERY Timber House ex Mystery Sky

6 : HOPE ALIVE Blades Of Hope ex Live At Two
7 : SPRING WATCH Adios Alonso ex Winter Watch

9 : FLOATING SKYE Newinn Wonder ex Floating Cove
11 : GADGET DREAM Bexhill Eoin ex Gadget Girl

13 : CREEVAGH COVE Newinn Wonder ex Floating Cove
16 : SPLENDOURANDFAME Adios Alonso ex Graceandglamour

*********************************************

ALL AGE DESMOND CUP STAKE

QTR FINAL

1 : COOLARD KING Mulboy King ex Hue And Cry
4 : ITSTHEONLYWAY Newinn Wonder ex Moat Matilda

5 : CLEVER JACK Adios Alonso ex Late Drama
7 : HUNTINGTOWN Adios Alonso ex Bexhill Mandy

9 : GUTS AND GLORY Razor Ashmore ex Upup And Away
12 : MULBOY BHUNA Kyle Basil ex Mulboy Emma

14 : RETURN TICKET Newinn Wonder ex Moat Matilda
16 : CRAFTY PERFECTO Crafty Gonzalo ex Drumcrow Adele

*********************************************


Raymond Hadden
Norway
(Verified User)
Posts 3943
Dogs 0 / Races 0

15 Dec 2019 17:30


 (0)
 (0)


GLIN C.C. SAT/SUN 14th/15th DEC 2019

FINALS DAY SUNDAY

DERBY TRIAL STAKE

QTR FINAL

4 : FOXHOLLOW ADIOS Adios Alonso ex Somelittlething
8 : INTRINSIC CASTLE Newinn Wonder ex Castlelawn Sally

10 : WINDFARM BLADE Timber House ex Windfarm Ivy
13 : SANDOR CLEGANE Howdododo ex Rendina

17 : COLINA TEDDY Blades Of Hope ex Coshair Pallas
21 : FLOATING RONALDO Newinn Wonder ex Floating Cove

28 : MOANTEEN TIMBER Timber House ex Cree Mor
31 : SAMS TWIN Newinn Wonder ex Southern Story

SEMI FINAL

4 : FOXHOLLOW ADIOS Adios Alonso ex Somelittlething
13 : SANDOR CLEGANE Howdododo ex Rendina

17 : COLINA TEDDY Blades Of Hope ex Coshair Pallas
31 : SAMS TWIN Newinn Wonder ex Southern Story

FINAL

4 : FOXHOLLOW ADIOS Adios Alonso ex Somelittlething
17 : COLINA TEDDY Blades Of Hope ex Coshair Pallas

WINNER
4 : FOXHOLLOW ADIOS Adios Alonso ex Somelittlething

RUNNER UP
17 : COLINA TEDDY Blades Of Hope ex Coshair Pallas

*********************************************

OAKS TRIAL STAKE

QTR FINAL

1 : GO TO WAR Judiligence ex Call Me Kerry
3 : RES (A) CARMAC MYSTERY Timber House ex Mystery Sky

6 : HOPE ALIVE Blades Of Hope ex Live At Two
7 : SPRING WATCH Adios Alonso ex Winter Watch

9 : FLOATING SKYE Newinn Wonder ex Floating Cove
11 : GADGET DREAM Bexhill Eoin ex Gadget Girl

13 : CREEVAGH COVE Newinn Wonder ex Floating Cove
16 : SPLENDOURANDFAME Adios Alonso ex Graceandglamour

SEMI FINAL

3 : RES (A) CARMAC MYSTERY Timber House ex Mystery Sky
7 : SPRING WATCH Adios Alonso ex Winter Watch

9 : FLOATING SKYE Newinn Wonder ex Floating Cove
13 : CREEVAGH COVE Newinn Wonder ex Floating Cove

FINAL

7 : SPRING WATCH Adios Alonso ex Winter Watch
9 : FLOATING SKYE Newinn Wonder ex Floating Cove

WINNER
9 : FLOATING SKYE Newinn Wonder ex Floating Cove

RUNNER UP
7 : SPRING WATCH Adios Alonso ex Winter Watch

*********************************************

ALL AGE DESMOND CUP STAKE

QTR FINAL

1 : COOLARD KING Mulboy King ex Hue And Cry
4 : ITSTHEONLYWAY Newinn Wonder ex Moat Matilda

5 : CLEVER JACK Adios Alonso ex Late Drama
7 : HUNTINGTOWN Adios Alonso ex Bexhill Mandy

9 : GUTS AND GLORY Razor Ashmore ex Upup And Away
12 : MULBOY BHUNA Kyle Basil ex Mulboy Emma

14 : RETURN TICKET Newinn Wonder ex Moat Matilda
16 : CRAFTY PERFECTO Crafty Gonzalo ex Drumcrow Adele

SEMI FINAL

4 : ITSTHEONLYWAY Newinn Wonder ex Moat Matilda
7 : HUNTINGTOWN Adios Alonso ex Bexhill Mandy

12 : MULBOY BHUNA Kyle Basil ex Mulboy Emma
16 : CRAFTY PERFECTO Crafty Gonzalo ex Drumcrow Adele

FINAL

7 : HUNTINGTOWN Adios Alonso ex Bexhill Mandy
12 : MULBOY BHUNA Kyle Basil ex Mulboy Emma

WINNER
12 : MULBOY BHUNA Kyle Basil ex Mulboy Emma

RUNNER UP
7 : HUNTINGTOWN Adios Alonso ex Bexhill Mandy

*********************************************

GLIN LOCAL DERBY

1 : BEXHILL FLARE Adios Alonso ex Winter Watch
2 : MAYOR HUMDINGER Timber House ex Needham Girl

3 : MARCH SEVENTEEN Skywalker Puma ex Skywalker Alice
4 : SOLID DAVE Timber House ex Turn The Tide

5 : DOOMORE DINOSAUR Adios Alonso ex Winter Watch
6 : STEADY EDDIE Tullymurry Act ex Hey Biddie

7 : A NOBLE TOM Timber House ex Blazing Excel
8 : SOLID SALAH Laughil Blake ex Illusion Dream

SEMU FINAL

1 : BEXHILL FLARE Adios Alonso ex Winter Watch
4 : SOLID DAVE Timber House ex Turn The Tide

5 : DOOMORE DINOSAUR Adios Alonso ex Winter Watch
7 : A NOBLE TOM Timber House ex Blazing Excel

FINAL

1 : BEXHILL FLARE Adios Alonso ex Winter Watch
7 : A NOBLE TOM Timber House ex Blazing Excel

WINNER
1 : BEXHILL FLARE Adios Alonso ex Winter Watch

RUNNER UP
7 : A NOBLE TOM Timber House ex Blazing Excel

*********************************************

GLIN LOCAL OAKS

QTR FINAL

1 : COLLANELLA Blades Of Hope ex Go Babe
2 : GLIN SYN WINTER Vale View Flyer ex Winter Hillside

3 : SOLID MILLIE Droopys Jet ex Kilara Alice
4 : BEXHILL LOU Adios Alonso ex Trillainminella

5 : SOLID JULIE Timber House ex Turn The Tide

SEMU FINAL

2 : GLIN SYN WINTER Vale View Flyer ex Winter Hillside

4 : BEXHILL LOU Adios Alonso ex Trillainminella
5 : SOLID JULIE Timber House ex Turn The Tide

FINAL

2 : GLIN SYN WINTER Vale View Flyer ex Winter Hillside
4 : BEXHILL LOU Adios Alonso ex Trillainminella

WINNER
4 : BEXHILL LOU Adios Alonso ex Trillainminella

RUNNER UP
2 : GLIN SYN WINTER Vale View Flyer ex Winter Hillside

*********************************************

posts 3